11 клас

Для вас, одинадцятикласники, приклади олімпіадних завдань!
Бажаю успіху!



Посилання на олімпіадні завдання:
https://drive.google.com/drive/folders/0BzTuMTUYSo2aUWFPY1RmQ2swRjA


Задача 1
Закінчити рівняння хімічних реакцій та скласти відповідність між хімічною реакцією та каталізатором:
1)   СН3-СН2-СН3 + Сl2
А) Ni
2) С6Н6 + Br2
Б) УФ-світло
3) CH3COOH + CH3OH →
В) AlCl3
4)  CH3-C≡CH + H2O →
Г) H2SO4 (конц.)
5) CH3CHO + H2
Д) HgSO4

Задача 2
Суміш вуглецю та сірки спалили в надлишку кисню, в результаті чого отримали газову суміш, що містить 6 грам оксидів. Після контакту газової суміші з ванадієвим каталізатором (ванадій (V) оксид) маса суміші оксидів становила 6.4 грам. Останню суміш пропустили через 171 грам 20%-го розчину барій гідроксиду.
     1. Визначити склад (%) вихідної суміші вуглецю та сірки.

     2. Визначити масові частки речовин у розчині після поглинання суміші барій гідроксидом. 


Задача 3
Вихідні концентрації NO та Cl2 в системі 2NO + Cl2↔ 2NOCl складають відповідно 0.5 моль/л та 0.2 моль/л.
1.                 Обчисліть константу рівноваги, якщо до моменту встановлення рівноваги прореагувало 20% нітроген (ІІ) оксиду.
2.                 Визначити маси солей, що утворяться при реакції рівноважної кількості хлору з гарячим розчином калій гідроксиду.

Задача 4
         Етиленовий вуглеводень А окиснили водним розчином калій перманганату, в результаті чого добули речовину В, водний розчин якої використовується для охолодження двигунів внутрішнього згорання. При окисненні В надлишком купрум (ІІ) оксиду одержали сполуку С, яка здатна окислюватися надлишком свіжоприготованого арґентум (І) оксиду до сполуки D. Нагрівання D призводить до утворення газу Е, що поглинається баритовою водою з утворенням осаду, та сполуки F, що здатна окислюватися арґентум (І) оксидом.
1.     Визначте сполуки А-F, якщо на титрування розчину, що містить 4.05 грам сполуки D, витрачено 14.4 грам 25%-го розчину натрій гідроксиду. Напишіть рівняння відповідних реакцій та назвіть речовини А-F.
2.     Запропонуйте альтернативний метод одержання сполуки С.
3.     Напишіть рівняння реакції поліконденсації сполуки В з терефталевою (пара-бензендикарбоновою) кислотою та вкажіть застосування отриманого полімеру.

Задача 5
         При сплавлянні натрієвої солі ароматичної карбонової кислоти А з натрій гідроксидом отримано речовину Б, яка має велике значення в органічному синтезі. Дія еквімолярної кількості хлору в присутності  алюміній хлориду (кислота Льюїса) на сполуку Б утворюється речовина В, яка взаємодіє з хлорметаном в присутності надлишку металічного натрію, утворюючи суміш трьох сполук Г, Д, Е. Речовина Г при окисненні хромовою сумішшю (калій дихромат та концентрована сульфатна кислота) утворює ароматичну кислоту Є (%С 68.85; %Н 4.92; %О 26.63), яка в реакції з натрій гідроксидом утворює сіль А.
1.     Визначити структуру сполук А-Є. Напишіть рівняння відповідних хімічних реакцій та назвіть всі сполуки.
2.     Напишіть рівняння хімічної реакції сполуки Е з нітратною кислотою (каталізатор конц. сульфатна кислота) у співвідношенні 1:2, якщо відомо, що Е відноситься до ізольованих діаренів.
3.     Вкажіть механізм хлорування сполуки Д і вкажіть застосування в медицині продуктів еквімолярного хлорування.
4.     Вкажіть об’єм (мл) 0.02М розчину калій дихромату, необхідного для одержання 0.3904 грам кислоти Є.


Немає коментарів:

Дописати коментар